Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar

dubai vizesi için gerekli evraklar

Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Birleşik Arap Emirliğine bağlı Dubai Emirliği ülkenin en çok yabancı ziyaretçi alan emirliğidir. Dubai Vizesi için gerekli evraklar konsolosluk tarafından belirlenmiştir ancak Türkiye’de başvurular Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından ve yetkili aracı kurumlarla kabul edilmektedir. Dubai vizesi almanın diğer vizeler gibi zor olduğu varsayılmaktadır. Ancak Dubai Konsolosluğunun yetki verdiği aracı kurumlara yapılan başvurularla kısa süreleri vizeleri almak kolaylaşmakla birlikte ama başvurudan önce vize başvurusu hakkında bazı önemli hususlar hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Dubai vizesi için gerekli olan fotoğraf Schengen vizesi için gerekli olan resimden farklıdır. Dubai vizesi için biyometrik fotoğrafa gerek yoktur. Normal vesikalık resminiz taranmış hali online başvurularda yeteli görülmektedir. Ancak vizeniz vesikalık resminizi de içereceğinden resminizin belirli kriterlere uyması çok önemlidir. Başvurunuzun kabul görmesi için resminiz renkli olup arka fonu beyaz olmalı, yüzünüz ve gözünüz herhangi bir tarafa dönük olmadan görünmelidir. Resminizin tarihinin son 6 aydan eski olmaması da gereklidir. Kısacası Türkiye’deki resmi kurumlar için verdiğiniz türdeki vesikalık resim sizin için yeterli olacaktır.

Fotoğrafla birlikte Dubai vizesi için kimliğiniz de gerekmektedir. Ancak başvuruda kimliklerinizin aslı alınmayıp sizden pasaportunuzun ve nüfus cüzdanınızın fotokopisi istenmektedir. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi renkli veya renksiz olarak getirebilirsiniz, başvuru formunda yazdığınız bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için fotokopinin okunması yeterli olacaktır. Ancak pasaport fotokopiniz kesinlikle renkli olarak istenmekte olup renksiz olanlar ile başvurular kabul olamamaktadır. Size verilecek vizede pasaport bilgileriniz de yer alacağından fotokopinizin okunabilirliği konusunda da çok hassas davranılmaktadır. Aksi takdirde Dubai Göç Bürosu sizden bir kez daha pasaportunuzun fotokopisini göndermenizi isteyecektir. Kimliklerinizin asıllarını getirmekle Dubai, vize başvurunuzdan sonra pasaportunuzun sizde kalmasına imkan verse de pasaport fotokopisine gösterilen hassasiyete ilişkin bilgi sahibi olmanız sizi bu konuda sıkıntı yaşamanızı önleyecektir.

Kısa süreli Dubai vizelerinin Schengen vizelerine göre kolay olduğu en önemli kısım fark istenen belgelerdir. Dubai Göçmenlik Ofisi başvuranlardan maaş bordrosu gibi geçimlerini gösterir belge istememektedir. Otel rezervasyonun gibi kalacağınız yeri göstereceğiniz bir belgeye bile gerek yoktur. Size verilecek vize başvuru formunda kalacağınız adresi yazmanız yeterli olacaktır. Ancak uçak biletine ilişkin bir belge getirmeniz çok önemlidir. Sadece gidiş bileti kabul olmayıp dönüş biletini gösterir belge de gereklidir.