dubai online vize

Dubai Online Vize

Dubai’ye seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisinden Dubai vizesi alması gerekmektedir. Göçmenlik Ofisinin gözetiminde Dubai Online Vize işlemleri yürütülmektedir. İşlemler e – Visa sistemi üzerinden yapılan başvurular ile yürütülmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan vize anlaşmaları gereğince umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, Dubai seyahatleri öncesinde Dubai Online Vize işlemlerini tamamlamalıdırlar. Bununla beraber siyah ( diplomatik ), gri ( hizmet ) ve yeşil ( hususi ) pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan Dubai seyahatleri için Dubai vizesi almak zorunda değildir.

Vize muafiyeti olan Türk vatandaşları Dubai ile beraber Acman, Şerce, Abu Dabi, Füceyre, Acman ve Ummül – Kayveyn gibi Birleşik Arap Emirliklerine de Dubai Online Vize almadan seyahat edebilmektedirler. Bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Dubai seyahatlerinin amacına uygun olan vize türü için gerekli işlemleri yapmalıdır.

Dubai Online Vize İşlemleri

Schengen sınırları içerisinde bulunan ülkelerden vize istemeyen Birleşik Arap Emirlikleri, Türk vatandaşlarından Dubai Online Vize istemektedir. e – Visa sistemi ile yürütülen vize işlemleri sonrasında onaylanan Dubai vizesi pasaporta işlenmiyor. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi başlığında barkotlu olarak hazırlanan vizenin çıktısı alınır ve seyahat süresince istenen yerlerde gösterilir.

Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden aktarmalı olarak farklı ülkelere seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları da 96 saatlik transit vize almalıdırlar. Bunun için gerekli işlemler Birleşik Arap Emirliği Konsolosluğu aracılığı ile yürütülmektedir.

Dubai Online Vize işlemleri öncesinde Dubai’ye yapılacak olan seyahatin amacının net olarak belirlenmesi gerekir. Dubai seyahatinin amacına göre Dubai vizesi çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Her vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar da değişmektedir.
Dubai vizesi için hazırlanan evraklarda bir eksiklik ya da sahte bilgiler fark edildiği zaman Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından vize başvurusu reddedilmektedir. Bu durumda yeniden evrakların hazırlanarak başvuru yapılması istenir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu’nca alınan yeni kararlar neticesinde, Dubai’ye giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları farklı özellikler sunan Dubai vizelerinden almalıdırlar. Dubai’ye yapılacak olan seyahatin amacına göre vizeler 90 gün tek ya da çok girişli Dubai vizesi, 30 günlük tek ya da çok girişli Dubai vizesi, 14 günlük Dubai vizesi, Uzun dönem çok girişli Dubai vizesi ve kısa dönem çok girişli Dubai vizesi olmak üzere farklı kategorilere ayrılır.

Dubai Vize Türleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılacak olan seyahatler için alınması gereken vize türleri değişmektedir. Bütün Dubai vize türlerine online başvuru yapılmaktadır. Vize başvuruları onaylandıktan sonra 58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirliklerine giriş yapmak zorunludur. Buna karşın 96 saatlik olarak alınan transit vizeler için Birleşik Arap Emirliklerine giriş yapma süresi 30 gün ile sınırlandırılmıştır. Verilen tarihlerde giriş yapılmadığında Dubai vizesi iptal edilmektedir.

Dubai Transit Vize:

Birleşik Arap Emirliklerinden diğer ülkelere yapılacak olan geçişler için Dubai transit vizesi alınması gerekir. Bu vize ile başvuru sahibine 96 saatlik konaklama fırsatı verilmektedir. 96 saat sonrasında bu vizenin uzatılması mümkün değildir.

Kısa Süreli Dubai Turist Vize:

Kısa süreli Dubai turist vizesi tek ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birleşik Arap Emirliklerine giriş yaptıktan sonra yalnızca 30 gün konaklama fırsatı verilmektedir. 30 gün sonunda vizenin süresinin uzatılma şansı yoktur.

Uzun Süreli Dubai Turistik Vize:

Hem tek girişli hem de çok girişli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Birleşik Arap Emirliklerine giriş yapıldıktan sonra 90 günlük konaklama hakkı verilir ve 90 gün sonunda vizenin uzatılması mümkün değildir.

Vize türlerine ve mesleklere göre istenen belgeler değişmektedir. Belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması istenir. Dubai vizesinin onaylanması konusunda Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu yetki sahibidir.

Vize için destek alınan ve Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ile akredite seyahat acentelerinin vize onaylanması konusunda yetkisi yoktur. Online vize türlerinden olan Birleşik Arap Emirlikleri vizesi için gerekli olan başvurunun Dubai Göçmenlik Ofisinden online olarak yapılması gerekir.

Dubai Vizesi İçin İstenen Belgeler

Birleşik Arap Emirliklerine seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının Dubai’ye giriş yapabilmek için Dubai vizesi almaları gerekir. Online vize türü olan Dubai vizesi için öncelikle vize türünün belirlenmesi gerekir. Dubai’ye ne amaç ile gidilecekse, o amaca uygun vize türü için başvuru yapılmalıdır. Belgeler de o vize türüne göre hazırlanmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Göçmenlik Ofisi’ne yapılacak olan Dubai vizesi için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekir. Bütün Dubai vize türleri için vize başvuru formu istenir. Online olarak hazırlanmış olan bu form sayesinde başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgiler edinilmektedir.

Vize başvuru formuna kimlik ve pasaport bilgilerinin eklenmesi zorunludur. Ayrıca iletişim bilgileri de isteyen vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Vize başvuru formunda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Pasaport

Dubai vizesi için istenen belgelerden biri de pasaporttur. Pasaportun 10 yıldan eski olmaması önemlidir. Birleşik Arap Emirlikleri seyahatinin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay geçerliliği olması gerekir. Ayrıca pasaportun yıpranmamış olması ve üzerindeki resmin güncel olması istenir.

Fotoğraf

Tüm vize türleri için son 3 ay içerisinde çekilmiş olan güncel fotoğraf istenmektedir. Hazırlanan biyometrik fotoğrafta başvuru sahibinin bütün yüzü görünmelidir. Ayrıca fotoğrafın arka fonunun beyaz olması gerekir.

Nüfus Cüzdanı

Dubai vizesi için en önemli noktalardan biri de verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesidir. Pasaporttaki bilgiler ile nüfus cüzdanındaki bilgilerin birbirine uyumlu olması gerekir. Evlilik ve boşanma gibi durumlar nedeni ile soy isimde yaşanan değişiklikler var ise Dubai vizesi başvurusu öncesinde bu bilgilerin düzeltilmesi önemlidir.

Dubai Vizesi İçin İstenen Diğer Belgeler

-Dubai seyahati için yapılan uçuş ve otel rezervasyonlarının belgeleri
-Ticari ya da aile ziyareti vizesi için davet mektubu
-Seyahat ile ilgili her şeyin açıkça anlatıldığı vize talep dilekçesi
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-Vize için yatırılan vize ücretinin dekontu
-Yabancı uyruklu vatandaşlar için oturma belgesinin kopyası
-Başvuru sahibi çalışan ise şirketin antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi
-Çalışan ve şirket sahipleri için şirketin güncel belgeleri

Dubai Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri vizesi için başvuruları şahsen kabul etmiyor. Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile başvuru yapılmalıdır. Vize başvurusu için Göçmenlik Ofisinin vize başvuru ekranına hazırlanan bütün belgelerin yüklenmesi gerekir. Dubai Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilen vize merkezleri, gerekli online başvuru işlemlerini takip eder ve evrakların hazırlanma sürecinde yardımcı olur. Ancak Dubai vizesinin onaylanması konusunda herhangi bir etkiye sahip değillerdir.

Dubai Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Yapılan online başvuru sonrasında 2 – 5 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Evrakların prosedürlere uygun hazırlanmaması durumunda ek evrak talebi yapılabilir. Bu durumda vize çıkış süresi uzamaktadır.