dubai turistik vize

Dubai Turistik Vize

Dubai, dünya çapında her dönem milyonlarca kişiyi kendisine çeken bir turizm kentidir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti’nden de her sene binlerce kişi kente giriş yapabilmek için Dubai turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Fakat Diplomatik isimli olan Siyah pasaporta sahip olan kişilerin herhangi bir şekilde vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Bu pasaport haricinde diğer pasaportlara sahip olan kişilerin, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait olan şehre giriş yapabilmesi için vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bunun için de belirli kriterlerin tamamlanması gerekmektedir.

Dubai turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler, işlemlerinin büyük çoğunluğunu online sistemler üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle yapılacak olan başvurular daha hızlı şekilde ilerlemekte ve sonuçlanmaktadır. Sistem üzerinden doldurulan Vize Başvuru Formu, başvurunun başlatılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle form içerisinde yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Formun doldurulmasının ardından da sisteme yükleme işlemi yapılarak, randevu tarihi belirlenmelidir.

Dubai Turistik Vize Hakkında

Turistik amaç ile Dubai’ye gidecek olan kişilerin alacakları vizenin süresi 30 gündür. Bu süre, 60 günlük süreç içerisinde kullanılabilmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde kişiye 60 günlük zaman verilmektedir. Bu süre içerisinde de belirtilen süre boyunca kentte konaklama yapmak mümkün hale gelmektedir. Ayrıca verilen vize de tek girişli olmaktadır. Bu nedenle kişi Dubai’den süresini doldurmadan ayrılmış olsa bile tekrardan giriş yapamamaktadır. İkinci kez giriş yapabilmek için, tekrardan Dubai turistik vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Turistik vizelerin süreleri 4 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle başvuruları olumlu şekilde sonuçlanan kişilere 28 günlük konaklama hakkı verilmektedir. 28 günün sonunda kişinin Dubai’den ayrılması gerekmektedir. 28. günden sonra kentten ayrılmayan kişilere bir takım cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu tür durumlara maruz kalınmaması için belirtilen tarihlerde ülkeden ayrılmak gerekmektedir.

Başvuruların olumsuz sonuçlanması halinde ödenen Dubai turistik vize ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu ücretlerin tamamı, yapılacak olan başvuruların işleme alınması amacı ile ilgili kurum tarafından talep edilmektedir. Bu nedenle başvuru olumlu şekilde sonuçlansa da, olumsuz şekilde sonuçlansa da vize ücretleri herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Değerlendirme ve başvuruyu sonuçlandırma yetkisi tamamen Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Bu nedenle oluşan problemlerde belirtilen kurum ile iletişime geçilmelidir.

Dubai Turistik Vize Başvurusunda Talep Edilen Evraklar

Dubai’ye gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genellikle turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Bu vize türünde de diğer vize çeşitlerinde olduğu gibi kişilerden bir takım evraklar talep edilmektedir. İstenen evrakların tamamının belirtildiği şekilde ve özenle hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle Dubai turistik vize başvurusu yapan kişiler, bu belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak ile yükümlüdürler.

-Dubai Vizesi Başvuru Formu

Dubai’ye giriş yapabilmek için doldurulması gereken Vize Başvuru Formu, online sistemler aracılığı ile hazır hale getirilebilmektedir. Bunun için kişinin form içerisinde yer alan her türlü soruyu belirtildiği şekilde cevaplaması gerekmektedir. Genellikle İngilizce dilinin tercih edilmesine rağmen, bazı durumlarda farklı diller ile de formun doldurulması talep edilmektedir. Fakat aksi belirtilmemiş ise form tamamen İngilizce karakterler kullanılarak doldurulmalıdır.

Form içerisinde kişinin seyahat planının detaylı olarak kontrol edilebilmesi için çok sayıda soru yer almaktadır. Bu nedenle form içerisinde yer alan sorular, Göçmenlik Bürosu için büyük önem taşımaktadır. Sistem üzerinden formun doldurulmasının ardından elektronik imza atılarak, form onaylatılmalıdır. Bu aşamadan sonra kişi sistem üzerinden kendisine en uygun zamanı seçerek, randevu alabilmektedir. Randevu tarihinde de istenen tüm evraklar hazır hale getirilmeli ve ilgili kurumda görev yapan yetkiliye teslim edilmelidir.

-Pasaport

Başvurularda dikkat edilen en önemli hususlardan biri pasaporttur. Kullanılmakta olan pasaportlar 10 yıldan daha eski bir tarihe ait olmamalıdır. Bu zamanı geçen sürelerdir kullanılan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Birçok vize başvurusunda pasaport içerisinde 2 – 3 sayfalık da boş alan olması istenmektedir. Fakat Dubai turistik vize başvuruları eğer olumlu sonuçlanır ise kişiye e-vize verilmektedir. Bu nedenle vize pasaporta işlenmemektedir. Dolayısıyla Dubai’ye gidecek olan kişilerin pasaportlarında böyle bir şart aranmamaktadır.

Başvuru yapan kişilerin seyahat sonrasında pasaportlarının 6 ay kadar daha geçerli olması gerekmektedir. Başvuru yapmadan önce kişinin pasaportunu detaylı olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Eğer geçerlilik tarihi bitmek üzere ise pasaport yenilenmelidir. Benzer şekilde, pasaportta da herhangi bir şekilde yıpranma olmamalıdır. Üzerinde işlem yapılabilmesi için pasaportun kullanıma engel olmaması gerekmektedir. Bu nedenle yıpranmış, deforme olmuş pasaportlar yenilenmelidir.

-Biometrik Fotoğraf

Vize başvurularında 2 adet de biometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğrafların her ikisi de aynı olmalıdır. 4 cm x 5.5 cm ölçülerinde çekilmesi gereken fotoğrafta, beyaz veyahut da gri arka fon kullanılmalıdır. Ek olarak, fotoğraf çekimi esnasında da başvuru sahipleri herhangi bir şekilde aksesuar kullanmamalıdırlar. Makyajın az yapılması talep ediliyor olsa da, hiç yapılmaması da danışmanlık hizmeti veren vize kurumlarından tarafından tavsiye edilmektedir.

-Dubai Vizesi Ek Evraklar

Ek evrakların arasında çok sayıda belge yer almaktadır. Randevu tarihlerinden önce Dubai turistik vize başvurusu için kişilerin ilk olarak Nüfus Cüzdanı fotokopisinin temin etmesi gerekmektedir. Daha sonra İkametgah Belgesi de bazı durumlarda istendiği için başvuru sahiplerinin bahsi geçen belgeyi temin etmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca uçak biletinin orijinali ve konaklama rezervasyonları da ilgili kurum ile paylaşılmalıdır. Bu tür belgelerin tamamı, başvuruların olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Başvuru yapan kişiden Banka Hesap Özeti istenmektedir. Bu hesap özeti, son 3 aya ait olmalıdır ve ilgili banka tarafından imzalanmalı, kaşelenmelidir. Aksi takdirde evrak kabul edilmemektedir. Ayrıca banka hesabı içerisinde de minimum 4.000 TL bakiye olmalıdır. Daha az miktarda olan bakiyeler başvuruların olumsuz şekilde sonuçlandırılmasına neden olmaktadır.

Dubai turistik vize başvurularında SGK’lı çalışanlardan son 3 aya ait olan maaş bordrosu, otel konfirmasyonu ve uçak biletleri istenmektedir. Memurlardan ise uçak biletlerine ve otel konfirmasyonlarına ek olarak son 3 aylık Hizmet Dökümü istenmektedir. Çalışan değil de, işverenlerin de Ticari Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri gibi belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Eğer kişi herhangi bir işte çalışmıyor ve emekli ise, emekli maaşının yattığı hesaba ait 3 aylık Hesap Dökümü hazır hale getirilmelidir. Tüm evrakların da ilgili banka tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

Dubai Vize Ücretleri

Dubai’ye gidecek olan kişiler, başvuruda bulundukları vize tiplerine göre farklı ücretler ödeyebilmektedirler. Bunun için öncelikle kişinin başvuru yapacağı vize tipine karar vermesi gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda da vize ücretleri değişiklik gösterebilmektedir.

Başvuru sahibi olan kişinin hazırladığı belgeler eğer yeterli görülmez ise Dubai Konsolosluğu tarafından 1.500 USD değerinde depozito talep edilmektedir. Bu miktar, Dubai’den çıkıldıktan sonra tekrardan kişiye iade edilmektedir. Fakat bu ve bunun gibi durumlar doğal olarak vize masraflarının artmasına sebep olmaktadır. Buna benzer durumların meydana gelmemesi için Dubai Konsolosluğu tarafından talep edilen her belgenin eksiksiz olarak hazırlanması ve sistem tarafından belirlenen randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde vize ücreti kişiye iade edilmediği için, tekrardan vize başvurusu yapılmakta ve yeniden vize ücreti yatırılmaktadır. Bu da başvuru sahiplerini maddi anlamda zora sokmaktadır. Bu nedenle her belgenin belirtildiği şekilde hazırlanması tavsiye edilmektedir.