dubai ankara büyükelçiliği

Dubai Ankara Büyükelçiliği

Birleşik Arap Emirlikleri’ni resmi bir kurum olarak Türkiye’de temsil eden Dubai Ankara Büyükelçiliği, Dubai vize işlemlerini online sistem üzerinden kabul veya reddeden bir kurumdur. Dubai vizesine Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi onay verir. Başvuru sonuçları ise e-maille başvuru sahibine gönderilir.

Dubai Vize Başvurusu

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Ankara Büyükelçiliği, Ankara ve çevre illerden gelen Dubai vize başvurularını kabul etmektedir. Dubai vizesi e-visa sistemi üzerinden verilir ve pasaporta işlenmez. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları olan siyah, yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta Dubai olmak üzere Abu Dabi, Acman, Füceyre, Şerce, Resül-Hayme ve Ummül-Kayveyn’e vizesiz seyahat edebilirler. Umuma mahsus yani bordo pasaport sahipleri ise vize muafiyeti kapsamı dışında olup Dubai vizesi almak zorundadırlar. Gerekli evrakların hazırlanarak online sistem üzerinden başvuru formuna evrakların ilave edilmesi ile başvurular tamamlanır

Dubai vize başvurusu için pasaportun fotoğraflı hali ve kimlik ön ve arkalı olarak taranır. Başvuru formuna eklenerek online vize başvurusu yapılır.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vize başvurusu yapıldıktan sonra Dubai Ankara Büyükelçiliği onay süreci başlar. Pazartesi-Cuma 09:00-16:00 arası çalışan büyükelçiliğin iş yoğunluğuna göre ortalama 3 iş günü içinde dönüş yapılır. Başvuruların resmi tatiller ve mesai saatleri dışında yapılması başvurunun sonuçlanmasını geciktireceğinden mesai saatlerinde yapılasına dikkat etmek gerekir. Başvurular olumlu sonuçlandığında vize başvuru sahibine e-maille gönderilir ve pasaporta işlenmez. Pdf formatında ve barkotlu olarak hazırlanan vizenin bilgisayar çıktısını almak yeterlidir. Dubai seyahati sırasında vize sahibi bilgisayar çıktısını yanından ayırmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılan vize başvuruları ebeveyn vize onayı ile yapılabilir.

Dubai Vizesi Şartları

Dubai vizesinin geçerlilik süresi onaylandığı günden başlayarak 58 gündür. Vize sahibi bu süre içinde mutlaka Dubai’ye giriş yapmalıdır. 29. günün sonunda ise Dubai’den çıkış zorunludur. Dubai vize sahibinin 29. gün sonunda ülkeden çıkış yapmaması durumunda para cezası uygulanmaktadır.

Vize başvuruları online sistem üzerinden yapılır ve 3 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz cevaplanır. Verilen Dubai vizeleri tek girişlidir.

Umuma mahsus yani bordo pasaportlara vize uygulanmakta olup yeşil ve siyah pasaport sahipleri vizeden muaftır.

Pasaportun Dubai’ye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin olması zorunludur.
Pasaportlar resimli yüzü taranarak JPEG veya PDF olarak kaydedilmeli ve başvuru formuna eklenmelidir.

Dubai vizesi  Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği tarafından onaylandıktan sonra bilgisayar çıktısı alınıp saklanır ve Dubai seyahati boyunca kişi yanında taşır.18 yaşın altında olan çocuklar için başvurular 1. derece akrabalar tarafından yapılır.

Dubai Vize Türleri

Dubai vizeleri seyahat amacına göre sınıflanır.
Turistik vizeler
Transit vize
Gemi vizesi (Cruise vize)
Ticari vize

Vize türüne göre istenen evraklar da farklılık göstermektedir. Her bir kategorideki Dubai vizesinin Göçmenlik ofisi tarafından onaylandıktan sonra geçerlilik süresi 58 gündür. Yani vize sahibi 58 gün içinde Dubai’ye giriş yapmalıdır. Sadece transit vizelerde bu süre 30 gün ile sınırlandırılmıştır. Transit vize alan biri en geç 30 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmalıdır. Göçmenlik ofisinin belirlediği süreler dışına çıkıldığında vize iptali yapıldığından bu sürelere riayet edilmesi önemlidir.

Dubai’de kalış süresine göre Dubai vizeleri sınıflandırılmıştır.
30 günlük
90 günlük
96 saatlik
Kısa süreli çoklu giriş vizesi ve Uzun dönem çok giriş vizesi olup süre olarak farklı vize türleri bulunmaktadır. Dubai Ankara Büyükelçiliği uzun dönem çok girişli vize başvurularını durdurmuş olup yeni bir karara kadar bu gruptaki vize başvurularını kabul etmemektedir.

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai vize başvuru formu e-Visa sistemi üzerinden doldurulur. Dubai vize başvurularının değerlendirilmesi için bu formun tam ve doğru şekilde doldurulması zorunludur. Vize başvurusu yapılırken başvuru formuna kimlik ve pasaport bilgileri yanında iletişim bilgileri de eklenir. Eklenen evraklar yüksek çözünürlükte ve renkli olarak taranmalıdır. Başvuru formu doldurulduktan sonra vize ücreti ödenir ve başvuru tamamlanır. Vize ücretinin ödendiğine dair dekont başvuru formuna eklenmez ise başvuru tamamlanmadığından kabul edilmez.

Dubai Vizesi Kaç Günde Alınır?

Dubai Konsolosluğu vize başvurusu yapıldıktan sonra ortalama 2-5 günde başvurular değerlendirilmekte ve sonuç olumlu ya da olumsuz başvuru sahibine e-maille bildirilmektedir. Dubai göçmenlik ofisinin iş yoğunluğu, başvuru öncesi ya da sonrası araya giren resmi tatil günleri başvurunun sonuçlanma süresini uzatır. Türkiye’deki yabancı uyruklu kişilerin başvuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına göre daha uzun sürede sonuçlanır.

Dubai Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Birleşik Arap Emirliklerine giriş şartları Birleşik Arap Emirlikleri Temsilcilikleri tarafından belirlenmiştir. Konsolosluklar ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin kamu düzenini bozmaması, ekonomik olarak yük olmaması ve kamu sağlığı olarak risk oluşturmaması gibi konulara dikkat eder. Bazı durumlarda Dubai vize başvuruları talep edilen koşulların yerine getirilmemesi nedeni ile reddedilir. Vize başvurularının reddedildiği durumlar:

  • Vize başvuru türünün netleşmemesi ve seyahat amacının belirsiz olması
  • Evrakların sahte veya eksik olması
  • Pasaportun 6 aydan az geçerlilik süresi bulunması
  • Dubai için daha önce sınır dışı kararının alınmış olması
  • Başvuru sahibinin kamu düzeni için tehlike oluşturması
  • Seyahat sonunda ülkeden ayrılacağını gösteren belgelerin sunulmaması gibi durumlarda Dubai vize başvuruları reddedilir. Vize başvurularının Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Ankara Büyükelçiliğine online olarak resmi tatil günleri dışında yapılması önemlidir.

Dubai Vize Ücreti

Birleşik Arap Emirlikleri 2018 yılında 30 günlük tek girişli Dubai vize ücretini 147 USD olarak belirlemiştir. Vize ücretleri her yıl belli dönemlerde Dubai göçmenlik ofisi tarafından güncellenmektedir. Ücretler dolar bazında günlük kurdan hesaplanır ve Türk Lirası olarak ödenir. Dubai vize başvuru ücretinin ödenmesi başvurunun kesin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Başvurular olumsuz sonuçlandığında ücretin iadesi söz konusu değildir.

Alınan ücret Dubai vize başvurusu değerlendirme ücreti olup başvurunun reddi durumunda iade edilmemektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde tek yetkili kurum Dubai Göçmenlik ofisidir. Turistik amaçlı Dubai seyahati yapmak isteyen ve herhangi bir suça karışmamış kişilerin başvurularının onaylanmaması için bir engel yoktur. Çok nadir de olsa Dubai Göçmenlik ofisi tarafından başvuru sahibinden teminat bedeli istenebilir. 3.000 USD olan teminat bedeli başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilir.

Dubai Turistik Vize İşlemleri

Dubai turistik vizeleri kısa ve uzun süreli vizeler olup tek girişli ve çok girişli vizelerdir. Dubai kısa süreli turistik vizede Dubai’de konaklama süresi 30 gün olup 28. günün sonunda ülkeden çıkmak gerekir. Çok girişli ve kısa süreli turistik vizede her seyahatte yine 28. gün sonunda Dubai seyahati sonlandırılmalı, süre aşıldığı taktirde 3.000 USD cezai yaptırımın uygulanacağı unutulmamalıdır.

Uzun süreli Dubai vizesi için turistik vizelerde Dubai’de konaklama süresi 90 gündür. Tek ya da çok girişli olsun bu vizeye sahip olanlar 90 gün sonunda Dubai’den çıkmak zorundadırlar. Dubai turistik vizesi için gerekli evrakların ibraz edilmesi durumunda herhangi bir yanlış veya eksik bilgilendirme olmadığı taktirde başvurular olumlu değerlendirilir. İstenen belgeler Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sisteminde başvuru formuna eklenir, vize ücreti dekontu ile birlikte gönderilerek başvuru tamamlanır.

Dubai Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres : Turan Güneş Blv. 15.Cadde 290 sokak No:3 Sancak mah. Çankaya / Ankara
Tel : 0(312) 490 14 14 0(312) 490 14 68
Fax : 0(312) 491 23 23
Email : ankaraemb@mofaic.gov.ae
Web : mofaic.gov.ae/en/Missions/Ankara/The-Embassy/About-the-Embassy