dubai istanbul başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai yani Birleşik Arap Emirliklerine seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai vizesi alması gerekmektedir. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu tarafından Hususi, diplomatik ve hizmet pasaport sahibi olan Türk vatandaşları ise 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize prosedürlerinden muaf tutulurlar.

Uluslararası geçerli olan kimlik kartlarını yanında bulunduran vize muafiyeti kapsamındaki Türk vatandaşları, Dubai seyahatlerinden sonra diğer bütün Birleşik Arap Emirlikleri Dubai vizesi almadan seyahat edebilirler.

Dubai vizesi online vize türlerindendir. Bu nedenle Birleşik Arap Emirlikleri vizesi işlemleri online olarak pratik bir şekilde yürütülmektedir. Bu aşamada e – Visa sistemi kullanılır. Online vize olması nedeni ile diğer ülkelerin vize işlemlerinin sonuçlanma süresine göre çok daha erken sonuçlanmaktadır. İşlemler online olarak yürütüldüğü için pasaport üzerinde işlem yapılmaz. Yalnızca pasaport üzerindeki bilgiler kullanılır.

Dubai vize için Dubai Başkonsolosluğu aracılığı ile işlemler yürütülebilmektedir. İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı ülke vatandaşları, Dubai vizesi için gerekli başvurularını Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğuna yapabilmektedir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Dubai İstanbul Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Konaklar Mah. Meşeli Sok. No:11 34330 4. Levent İstanbul İstanbul
Telefon: (212) 317 92 57-58
Faks: (212) 278 05 70
Web: mofaic.gov.ae/en/Missions/Istanbul/
E Posta: istanbulcon@mofaic.gov.ae

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca Yapılan İşlemler

İstanbul ve çevre illerde ikamet etmekte olan Türk vatandaşları, Dubai’ye yapacak oldukları seyahatin amacına göre uygun olan Birleşik Arap Emirlikleri vize işlemlerini Dubai Başkonsolosluğu aracılığı ile yapabilirler. Bununla beraber, Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı ülke vatandaşları da Birleşik Arap Emirlikleri vizesi için Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca vize başvuru işlemlerini yürütebilir.

Birleşik Arap Emirliklerinin Türkiye’deki resmi temsilcisi olan Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, diplomatik işlemleri yürütürler. Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerini Türkiye’de en iyi şekilde temsil etmek ve iki ülke arasındaki ilişkileri düzenlemek ile görevlidir. Türkiye’de ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının haklarını koruma görevi üstelenen Dubai Başkonsolosluğu, kendi vatandaşlarının doğum, ölüm, evlenme, boşanma, pasaport yenileme gibi tüm resmi evrak işlemlerini düzenlemektedir. Tüm konsolosluk işlemleri için Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günleri dışında başvuru yapılması gerekir.

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerindeki resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Vize ve diğer konsolosluk işlemlerinizin aksamaması için resmi tatil günlerine dikkat etmeniz gerekir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun Resmi Tatil Günleri

İstanbul ve çevresindeki illerde yaşayan Türk vatandaşları, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı ülke vatandaşları, konsolosluk ve vize işlemlerini Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca yapabilirler. Ancak Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günleri göz ardı edilmemelidir. Dubai Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günleri şu şekildedir:

-1 Ocak Miladi Yılbaşı Tatili
-Hicri Yılbaşı Tatili
-23 Nisan – Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Tatili
-19 Mayıs – Atatürk’ü Anma – Gençlik – Spor Bayramı Tatili
-29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı Tatili
-30 Ağustos – Zafer Bayramı Tatili
-Ramazan Bayramı Tatili
-Kurban Bayramı Tatili
-Peygamberin Doğum Günü Tatili
-6 Ağustos Birleşik Arap Emirlikleri Tahta Çıkma Günü Tatili
-2 Aralık – Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Bayram Tatili
-Miraç Gecesi Tatili
-Mevlid Kandili Tatili
-Birleşik Arap Emirlikleri Milli Günü Tatili
-Cumhuriyet Günü Havanı Tatili

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Hizmetleri

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yetkilendirilen Dubai Başkonsolosluğu, İstanbul ve çevre illerdeki kendi vatandaşlarının her türlü temel hak ve hürriyetlerini korumakla görevlendirilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının pasaportlarının yenilenme, yeni kimlik çıkarma, evrak tasdiki gibi her türlü işlemleri de Dubai Başkonsolosluğu’nca yapılmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi işlemlerinden sonra yapılması gereken bütün resmi işlemler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca yürütülmektedir.

Pasaportlarının yenilenme süresi gelen Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları, eski pasaportlarının aslı ve fotokopisi ile pasaporta uyumlu olan 2 tane 45 x 60 cm ya da 50 x 60 mm ölçülerinde arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğraf ile başvuru yapmalıdırlar.

Gerekli parmak izi işlemleri Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca yapılmaktadır. Türkiye’de yaşamını sürdüren bütün Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları, pasaport yenileme dâhil olmak üzere her türlü konsolosluk işlemleri için Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Birleşik Arap Emirliklerine seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport hamili Türk vatandaşları, seyahat amaçlarına uygun olan vize türü için Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapmalıdırlar. Bunun için öncelikle Dubai Vizesi Başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması istenir.

İngilizce olarak doldurulması gereken vize başvuru formunun internet üzerinden online olarak hazırlanması gerekir. Birleşik Arap Emirliklerine hangi amaç ile gidileceği fark etmeksizin Dubai vize başvuru formunun hazırlanması zorunludur.

Vize başvuru formu, başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgi edinmek için istenmektedir. Bu nedenle tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olarak verilmesi gerekir. Ayrıca vize başvuru formunda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de istenir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları, Birleşik Arap Emirliklerine yapacakları seyahatin amacına uygun olan vize türü için başvuru yapılmalıdır. Birleşik Arap Emirlikleri vize başvurularını değerlendirme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ya da seyahat acenteleri vize başvuru sürecinde yardımcı olsa da, vize sonuçlarını değerlendirme konusunda bir hakka sahip değildir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca değerlendirilen evraklar ve işlemler sonucunda, Dubai Vizesi başvuru sonucu 2 – 5 gün arasında sonuçlandırılmaktadır. Online vize türü olduğu için bu süre kısalmıştır. Ancak başvuru işlemlerinin doğru yapılmasına ve hazırlanan evrakların eksiksiz olmasına göre vize sonuçlanma süresi değişebilir.

İşlemleri değerlendiren Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu, eksik evraklar olması durumunda ek evrak talebinde bulunabilir ya da vize başvurusunu geri çevirebilir. Ayrıca başvuru sahibi ile görüşme talebinde bulunabilir. Bu nedenle seyahatinizin etkilenmemesi için seyahatten 15 gün önce vize başvurunuzu yapmanız önerilir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadar?

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca yürütülen Birleşik Arap Emirlikleri vize işlemlerinde, vizenin türüne ve başvuru sahibinin mesleğine göre başvuru ücretleri değişmektedir. Bu konuda ayrıntılı ve net bilgileri Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun web adresinden öğrenebilirsiniz.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi Sebepleri

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nca karar verilen vize başvurusu, çeşitli nedenler ile reddedilebilir. Bu durumda belgeleri tekrar hazırlayarak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Dubai vizesinin reddedilme nedenleri şunlardır:

-Seyahatin amacının net bir şekilde ispatlanmaması
-Evrakların sahte ya da eksik olması
-Dubai için daha önceden sınır dışı kararının alınmış olması
-Pasaportun geçerli olmaması