dubai transit vize

Dubai Transit Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai Emirliği, vize uygulayan ülkelerden biridir. Dubai üzerinden başka bir ülkeye gitmek isteseniz bile transit vize almak zorundasınız. Bu vize tek girişlidir. Normal (bordo çipli) pasaport sahibi Türk Vatandaşları, bu ülke üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmak istediklerinde transit vize almak zorundadırlar.

Hususi (yeşil), hizmet (gri), diplomatik (siyah) pasaport sahiplerinin transit vize alma zorunlulukları bulunmuyor. Ancak seyahatiniz 180 günlük süreçte 90 günü aşarsa, muafiyetiniz kalkıyor.

DUBAİ TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

Dubai transit vize işlemleri tamamen online olarak gerçekleştiriliyor. Sınır kapısında veya belgelerin elden teslimi gibi işlemler bulunmuyor. Vize, e-vize özelliği taşıyor. Dubai transit vizesi başvurusu ve işlemleri BAE Göçmenlik Ofisi resmi internet sayfasından ve Ofis tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafınca da yapılabiliyor. .

Dubai transit vizesi 48 veya 96 saatlik olarak alınabiliyor. Dubai aktarmalı uçuşunuz varsa aktarma saatini beklerken şehir merkezine gitmek isterseniz 48 saatlik transit vizesi alabilirsiniz. Bu vize, size Dubai’de en fazla 48 saate kadar kalış hakkı tanıyor

48 saatlik transit vize işlemleri;

Dubai Havalimanı 1-2-3 numaralı terminalden başka ülkelere transit geçişler sürecinde alınabilen vizedir. Bu süreçte havaalanından çıkış gerçekleştirmek, terminal değişiklikleri yapabilmek, Dubai’de zaman geçirmek için alınması gerekiyor. Eğer aktarma süreniz 24 saati geçmiyorsa bu vizeye başvurmak zorunda değilsiniz.

96 saatlik transit vize işlemleri;

Dubai Havalimanında aktarma veya transfer süresi 48 saatten fazla sürecekse bu vize türüne başvuruyorsunuz. Transfer ve aktarma süreciniz 24 saati aşmıyorsa, aynı şekilde 96 saatlik transit vize başvurusunda bulunmanız gerekmiyor. Fakat bu süre 24 saati aşıyorsa, bu vizeye başvurmak zorundasınız.

Dubai transit vize, e-vize olduğu için sonucu pasaportunuza işlenmiyor. Vize kabulü e-mail yoluyla size gönderiliyor. Size gönderilen belgenin çıktısını alarak, seyahat boyunca yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

DUBAİ TRANSİT VİZESİ NASIL ALINIR?

Bütün vizelerde olduğu gibi transit vize için de yetkili kurum adresine giriş yapıyorsunuz. Başvurunuzun kabul edilebilmesi için vize başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvurduğunuz vize türünü belirliyorsunuz. Sizden istenen pasaport, üç ayaklı uçak bileti, dekont, kimlik ve fotoğrafı renkli olarak taratıp mail olarak iletiyorsunuz.

48 ve 96 saatlik transit vize başvuruları 24-48 saat içinde sonuçlanıyor. Vize onayını aldıktan sonra 30 günlük süre içerisinde Dubai sınırlarına giriş yapmanız gerekiyor. Aksi halde vizeniz iptal ediliyor.

Başvurunuz incelendikten sonra olumlu veya olumsuz olarak elektronik posta adresinize gönderiliyor. Bu nedenle güncel ve aktif posta adresi vermeniz önemlidir. Başvurunuz kabul edildiyse, gelen belgenin bir çıktısını alıyorsunuz. Bu belgeyi bütün seyahat boyunca yanınızda bulundurmak zorundasınız.

DUBAİ TRANSİT VİZE GEREKLİ EVRAKLAR

  1. Vize başvuru formu; Göçmen Bürosu’nun resmi internet sayfasına girip dolduruyorsunuz. Bütün başvurulur online sistemde yapıldığı için, vereceğiniz bilgiler doğrultusunda sizin hakkınızda bilgi sahibi olacaklardır. Pasaport, kimlik ve iletişim bilgilerinin doğru ve güncel olması önemlidir.
  2. Pasaport; kullandığınız pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Transit vize süresi içinde en az 6 aylık geçerliliğinin bulunması gerekiyor. Pasaportunuzun yıpranmamış ve üzerindeki resminizin yeni olması gerekiyor.
  3. Üç ayaklı uçak bileti; (Örn. Türkiye-Dubai-Mısır); Transit vize başvurusunda bulunanlar mutlaka biletlerini ibraz etmek zorundadırlar. Geldiğiniz ve gideceğiniz ülkelerin biletlerini sisteme kaydetmelisiniz. Burada önemli olan aldığınız biletin PNR numaralarıdır. Başvuru formuna ekleyeceğiniz belgelerde bunlar mutlaka olmalıdır.
  4. TC kimlik kartı; Güncel ve yeni alınmış çipli kimlik kartınız olmalıdır. Kimlik kartınızla, başvuru formunda verdiğiniz bilgiler birbirini tutmalıdır. Herhangi bir isim/soy isim değişikliğinde kimliğinizi de değiştirmelisiniz. Evlilik veya boşanma durumlarında transit vize başvurusu yapmadan önce kimliğinizi değiştirmeyi unutmayınız.
  5. Fotoğraf; Yeni sistemde bütün fotoğrafların biyometrik olması gerekiyor. Fotoğrafın son üç ay içinde çekilmiş olması şartı aranıyor. Ayrıca fotoğraf çektirirken arka planın beyaz olmasına dikkat edin. Göçmen Bürosu, bu ayrıntıya dikkat ediyor.
  6. Dekont; Vize başvurularında, vize türüne göre Göçmen Bürosu vize harcı alıyor. Başvuru formunuzu doldurduktan sonra size harcı yatıracağınız bir hesap numarası veriliyor. Döviz olan harcı, Türk lirası karşılığı olarak da yatırabilirsiniz. Harcı yatırdıktan sonra aldığınız dekontu sisteme işlemeyi unutmayınız. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmiyor.
DUBAİ TRANSİT VİZE ÜCRETLERİ

Dubai transit vizenizi 48 saatlik olarak almak isterseniz 59  Amerikan Doları vize ücreti ödüyorsunuz. Transit vizenizi 96 saatlik almak isterseniz de 89 Amerikan doları ödemek zorundasınız. Bu vizeler tek giriş hakkına sahip olduğu için, seyahatinizin dönüşünde tekrar Dubai’ye uğrayacaksanız, aynı işlemleri tekrar yapmak zorundasınız. Çünkü ülkeden çıktığınız anda vizenin geçerliliği bitiyor.

Vize ücretini, belirtilen banka hesabına online olarak yatırıyorsunuz. Size verilen dekontu taratarak, sisteme yüklüyorsunuz.

Başvurunuz eksik bulunduğunda düzeltme veya ekleme yapılması için size geri gönderiliyor. Gerekli düzeltmeleri ve eklemeleri yaptıktan sonra sisteme geri yüklüyorsunuz. Bu durumda ödediğiniz vize ücreti geçerliliğini kaybetmiyor. Fakat başvurunuz reddedildiğinde ödediğiniz ücret size iade edilmiyor. Bunun için verdiğiniz bilgilerin doğru ve tam olduğundan emin olduktan sonra başvurunuzu onaylayın.