dubai ticari vize

Dubai Ticari Vize

Dubai’ye ticari amaçla seyahat etmek isteyenlerin alması gereken Dubai ticari vizesi; iş fuarı, toplantı, iş görüşmeleri, ticari antlaşma veya alan araştırması gibi nedenlerle seyahat etmek isteyenlerin aldığı bir vize türüdür. Bu tür bir Dubai seyahati için Dubai ticari vize başvurusu yapmak gerekir.

Dubai Ticari Vize Başvurusu

E-vize özelliğinde olan Dubai ticari vize başvurusu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin e-vize sistemi üzerinden gerekli evraklar hazırlanarak ve başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. İstenen evraklar taranır ve sistem üzerinden başvuru formuna eklenir. Aksi taktirde başvurular işleme alınmaz. Dubai ticari vizesi için Dubai konsolosluğu şahsen başvuruları kabul etmemekte, e-vize sistemi üzerinden başvuruları kabul etmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğunun göçmenlik ofisine veya göçmenlik ofisinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri, turizm ya da seyahat acentelerine yapılmaktadır. Dubai ticari vize pasaporta basılmayan, e-mail yolu ile alınan ve göçmenlik ofisinin antetli kağıdına barkodlu olarak basılarak çıktısı alınan bir vizedir.

Dubai Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Dubai’deki ticari faaliyetler için iş adamlarının, şirket sahibi ve şirket temsilcilerinin almak zorunda olduğu Dubai ticari vizesi için nüfus cüzdan fotokopisi ve pasaport renkli taranır, vize ücreti dekontu ve başvuru formu ile birlikte başvuru yapılır. Yabancı pasaport sahiplerinin T.C. oturum belgesini renkli olarak tarayıp ibraz etmeleri zorunludur. Umuma mahsus bordo pasaport sahipleri Dubai vize işlemlerine tabidir. Mevcut pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. 2 adet arka zemini beyaz biyometrik ve güncel vesikalık fotoğraf kullanılır.

Dubai Ticari Vize Türleri

Dubai ticari vizesi kısa ve uzun süreli vizeler olarak iki çeşittir. Kısa süreli ticari vizeler tek girişli ve çok girişli olup kısa süreli ticari vizede 30 günlük konaklama hakkı elde edilir. Seyahat süresi ise 28 günde sonlandırılır. Çok girişli ticari vizede de Dubai’de konaklama süresi 28 gündür. Dubai ticari vize süresi dolduğunda süreyi uzatmak mümkün değildir. 28 günlük süre aşıldığında ise 3000 USD para cezası her bir yolcuya uygulanır.

Uzun süreli Dubai ticari vizeleri de tek girişli ve çok girişli olarak talebe göre verilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu bu vize için başvuru yapan kişilere 90 gün konaklama hakkı tanır. İster tek girişli ister çok girişli olsun, uzun süreli Dubai ticari vize süresi dolduğunda süre uzatılamadığı için seyahati sonlandırmak mecburidir.

Dubai Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Dubai Ticari Vizesi başvuru e-vize sistemi üzerinden yapılan ve başvuruların Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından değerlendirmeye alındığı bir işlemdir. Vize başvuruları ortalama 72 saatte olumlu ya da olumsuz değerlendirilir. Başvurular ve değerlendirmeler Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu mesai saatleri içerisinde yapıldığında, hafta sonu veya resmi tatiller araya girdiğinde değerlendirme süresi uzayabilir. Birleşik Arap Emirlikleri cuma ve cumartesi günlerini resmi tatil kabul ettiğinden başvurular resmi tatiller göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Dubai Ticari Vize Başvuru Süreci

Fuar, seminer, iş görüşmeleri, toplantılar ve ticari amaçlı tüm görüşmeler için Dubai ticari vize başvurusu gerekir. Gri hizmet pasaportu, yeşil hususi pasaport ve kırmızı/siyah diplomatik pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai’ye ticari amaçlı seyahatlerinde Dubai ticari vize işlemlerinden muaf olan kesimdir. Bu muafiyet 180 gün içinde 90 gün olarak sınırlandırılmıştır. Başvurular e-vize sistemi üzerinden yapılmakta, istenen evraklar belirtilen formatta taranarak başvuru formu ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğuna ulaştırılmaktadır. Başvuruların sonuçlanma süresi resmi tatiller dışında ortalama 72 saat olup, konsolosluğun iş yoğunluğuna göre değişebilir.

Başvuru formu onaylandığında e-maille Dubai ticari vize başvuru sahibine gönderilir. Vize sahibinin vizenin onaylandığı tarihten itibaren en geç 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Bu süre içerisinde giriş yapmayanların vizeleri geçerliliğini kaybeder. Giriş süresi ile ilgili sorunluluk kısa ve uzun süreli Dubai ticari vizelerinin her ikisi için de geçerlidir.

Online Dubai Ticari Vize Başvurusu

Dubai online ticari vize başvurusu evrakların e-mail yolu ile yetkililere ulaştırıldığı bir başvurudur. Vize başvurusunun seyahatten en az 5 gün öncesinde yapılması seyahat planını aksatmayacağından göz önünde bulundurulmalıdır. Pasaport, vesikalık fotoğraf ve başvuru formu ile kısa sürede yapılan başvurular yine online sonuçlanır ve başvuru sahibine vize e-maille ulaştırılır. Süreç başvuru tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde sonuçlanan bir süreyi kapsar.

Dubai Ticari Vize Hakkında

Dubai ticari vize başvurusu için istenen evrakların tam ve doğru olması, başvuru formunun eksiksiz doldurulması önemlidir. Gerekli evraklardan olan pasaportu geçerlilik süresi en az 6 ay olmalı, renkli kimlik fotokopisi akalı önlü taranmalıdır. Biyometrik vesikalık fotoğraf son üç ayda çekilmiş güncel bir fotoğraf olmalıdır. Aracı kurum ya da kuruluşlar Dubai ticari vize başvurusunun değerlendirilmesi sürecinden sorumlu olmayı bu tamamen Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğu insiyatifindedir. Şirket ortakları ve maaşlı çalışan personel için Dubai iş seyahatlerinden önce alınır.

Konsolosluğun yetkilendirdiği acenteler başvuru yapan kişinin evraklarının konsolosluğa ulaştırılması ve takibinden sorumludur. Bordo pasaport sahiplerinin tabi olduğu vize işlemleri için Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğu çalışma gün ve saatlerinde başvuru yapılmalıdır. Onay sürecinin uzamaması için çalışma gün ve saatleri içinde başvuruda bulunmak değerlendirmenin uzamaması bakımından önemlidir. Her ne kadar başvurular e-maille yapılsa da, konsolosluğun evrakların orijinalini isteme hakkı bulunmaktadır. Başvuru ücreti makbuzu başvuru sırasında forma eklenmekte, başvurunun olumsuz değerlendirilmesi durumunda ücret iade edilmemektedir.

Dubai’ye Vizesiz Seyahat Mümkün mü?

Dubai ticari vizesi olmadan Dubai’ye seyahat havalimanında kalmak kaydı ile mümkündür. Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğunun belirlediği başvuru koşullarının tamamı yerine getirilmeden Dubai ticari vize almak mümkün değildir. 30 veya 90 günlü tek ve çok girişli vizeler olan Dubai ticari vizeleri, şirket sahibi, şirket ortakları ve bordrolu olarak çalışan kesim için aynı evrakların istendiği bir vize türüdür.

Dubai Ticari Vize Ücretleri

Dubai vize ücretleri vize türüne göre değişmektedir. Ödemeler banka kartı, kredi kartı ya da EFT/havale ile yapılabilir. Vize başvurusunun yapılabilmesi için vize ücretinin ödenmiş olması gerekir. Aksi taktirde başvuru tamamlanmış olmayacağından değerlendirilmeye alınmaz. 30 günlük ve 90 günlük tek ve çok girişli vizelere farklı ücretlere tabi olup ücretler belli dönemlerde güncellenir. Her iki vize türünün de geçerlilik süresi 58 gün olup 30 günlük tek ve çok girişli vizenin konaklama süresi 28, 90 günlük tek ve çok girişli vizenin konaklama süresi 90 gündür. Çok girişli vizelerde giriş sayısı sınırsızdır. Vize süresi dolduğunda ise uzatmak mümkün değildir.

JPEG dosyası olarak gerekli evrakların başvuru sırasında yüklendiği Dubai ticari vize başvurusu için güncel fiyat bilgilerine resmi Dubai konsolosluğu sitesinden ulaşılabilir. Ödeme ve evraklar ilgili birimlere ulaştığı andan itibaren işleme alınır. Başvurunun kabul edilmesi ve değerlendirmenin uzamaması için ücretin ödendiğine dair makbuzun iletilmesi gerekir. Dubai ticari vize ücreti ödenmeden başvuru tamamlanmış sayılmaz.

Türkiye çapında Dubai ticari vize başvurusu online yapılan bir işlem olup, vize ücretleri vize türüne ve döneme göre faklıdır.