dubai vize başvuru formu

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları, seyahatler öncesinde Dubai büyükelçiliği ve konsolosluğuna vize başvurusunda bulunarak vize alıp seyahatlerini gerçekleştirmelidirler. Vize başvuruları büyükelçilik, konsolosluk, göçmen büroları, aracı vize danışman firmaları üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvuruları aynı zamanda İnternet aracılığı ile Dubai vize başvuru formu doldurularak Online portallar üzerinden de gerçekleşmektedir.

Dubai Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, Dubai ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günleri haricinde hizmet vermektedir. Cuma ve Cumartesi günleri konsolosluk kapalıdır ve hizmet vermemektedir. Konsolosluk ve vize işlemleri için vatandaşların diğer günlerde ilgili kurumlara başvuruda bulunması gerekmektedir.

Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları Dubai vize başvuru formu ile birlikte, gerekli evrakları hazırlayarak yetkili kurumlara teslim etmekle yükümlüdürler. Vize başvuru formu Arapça, Türkçe ve İngilizce dillerinde temin edilebilir. 30 gün süreyle yapılacak olan Dubai ziyaretleri için tek girişlik turist vizesi ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. 30 gün süreyi aşan ziyaretlerde ulusal vize başvurusu için Dubai konsolosluğu ve büyükelçiliğine vatandaşların randevu alarak bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili açıklamalar ve prosedür konsolosluğun resmi web sitesinde yer almaktadır.

Turistik amaçla gerçekleştirilecek olan Dubai ziyaretleri için doldurulması gereken Dubai vize başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler ve sunulması gereken evraklar şu şekildedir:

Kimlik Bilgileri

Vize başvuru formunda konsolosluk tarafından ilk talep edilen bilgi kimlik bilgileridir. Bu alanda yazılacak olan bilgilerin pasaport üzerinde yazan kimlik bilgileriyle uyumlu olması gerekmektedir. Pasaportla uyumsuz yazılan bilgiler konsolosluk tarafından kabul edilememekte olup, vize başvuruları reddedilmektedir.

Vize talebinde bulunan kişiler Dubai vize başvuru formu üzerine kimliklerinin açık bir şekilde tespit edildiği, son 6 ay içerisinde çekilmiş bir adet biometrik fotoğraf eklemelidirler. Biometrik özelliklerde çekilmeyen ve üzerinde rötuş yapılmış fotoğraflarla yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Vize evrakları arasına form üzerine yazılan kimlik bilgilerini ispat eden kimlik fotokopisi eklenerek yetkili birimlere teslim edilmesi gerekmektedir. Uzun süreli yapılacak olan Dubai seyahatlerinde vukuatlı nüfus suretini alınmalıdır. Sunulacak olan belgeler ilgili resmi kurumlardan alınmış ve aslı olmalıdır. Örnek ile çoğaltılmış belgeler, uzun süreli vize başvurularında geçerli değildir.

Pasaport Bilgileri

Vize başvuru formu üzerinde paylaşılması gereken pasaport bilgileri pasaportun alındığı l-kurum ve tarihi, pasaportun geçerlilik süresi ve pasaport numarasından oluşmaktadır. Konsolosluğa sunulacak belgeler arasına bir adet pasaportun renkli fotokopisi de eklenmelidir. Uzun süreli vize başvuruları için pasaportun aslı konsolosluğa teslim edilmelidir.

Vize talebinde bulunan kişilerin pasaportları en fazla 10 yıllık olmalı, pasaport yırtılmamış veya tahribata uğramamış olmalı ve en az 2 sayfa kullanılabilir boş sayfasının bulunması gerekmektedir. Bu tür pasaportlar bazen konsolosluk tarafından işleme konsa da gümrükte görevli memurlar tarafından kabul edilmemekte ve kişilerin Dubai’ye giriş yapmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle vize başvuruları öncesinde pasaportların yenilenmesi ve sürelerinin uzatılması tavsiye edilir.

Daha önceden Dubai’ye ziyaret gerçekleştirmiş olan vatandaşlar, pasaport bilgilerinin altında bulunan alanda önceki Dubai ziyaretlerinin bilgilerini paylaşmalıdırlar. Önceki alınan vizenin türü, tarihi ve hangi tarihler arasında ziyaretin gerçekleştirildiği yazılmalıdır.

Pasaport üzerinde kayıtlı diğer kişiler

Vize talebinde bulunan kişinin pasaportunda kayıtlı çocukları bulunuyorsa bu alanda pasaportuna kayıtlı çocukların kimlik bilgileri, cinsiyetleri ve doğum tarihleri yazılmalıdır. Konsolosluk uygun gördüğü takdirde pasaporta kayıtlı çocuklarla ilgi ek belge talep edebilir. Reşit olmamış çocuklar için vize başvuruları ayrı bir Dubai vize başvuru formu ile yasal vasileri tarafından doldurularak yapılmalıdır.

İletişim ve Adres Bilgileri

İletişim ve adres bilgileri alanına vize talep eden vatandaşların sürekli ulaşılabilir olduğu güncel adres ve telefon numaraları yazılmalıdır. Vize değerlendirme sürecinde konsolosluk yetkilileri paylaşılan iletişim kanallarından vize talebinde bulunan kişilere ulaşmak isteyebilir ve ek belge talebinde bulunabilirler.

Mesleki Bilgiler

Vize başvuru formunda, vize talebinde bulunan vatandaşların sahip olduğu meslek tek soru ile sorulmaktadır. Bu alanda güncel meslek yazılmalıdır. Kısa süreli seyahatler için konsolosluk yetkilileri mesleğin ispatlandığı resmi bir evrak talep etmemektedir. Ancak uzun süreli yapılacak olan seyahatlerde konsolosluk yetkilileri kişilerin mesleği ispat eden belgeler istemektedir. Eğer Dubai’ye iş amaçlı bir ziyaret gerçekleştirilecek ise bu amaca uygun olarak evraklar hazırlanmalıdır. Ticari ve çalışma amaçlı yapılacak ziyaretlerle ilgili istenilen belgeler konsolosluğun resmi web sitesi üzerinde yer almakta olup, bu vize türlerinde konsolosluğa doğrudan müracaat edilmesi gerekmektedir.

İmza Bilgileri

Vize başvuru formu, başvuruyu gerçekleştiren kişi tarafından bizzat imzalanarak teslim edilmelidir. Eğer vize başvurusu aracı bir kurum üzerinden gerçekleştiriliyor ise kurumun adı ve kaşesi ilgili alana basılmalıdır.

Reşit olmayan vatandaşların formları yasal vasiler tarafından doldurularak imzalanmalıdır. Çocukların imzaladığı formlar konsolosluk tarafından geçersiz sayılacak ve kabul edilmeyecektir.

Vize başvuru formuna Dubai ziyareti için seçilen ulaşım aracının rezervasyon numarası da yazılmalıdır. Rezervasyonu alınmamış veya rezervasyon numarası yanlış yazılmış formlar kabul edilmeyecektir.

Dubai Vize Ücretleri

Dubai seyahati için ödenmesi gereken vize ücretlerine konsolosluğun resmi kanallarından ve aracı kurumlar üzerinden ulaşılabilmektedir. Vize ücretleri talep edilen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Talep edilen vizeye uygun olarak ödemeler konsolosluk tarafından ilan edilen banka hesap numaralarına ödenmelidir. Ödemenin yapıldığına dair banka dekontu Birleşik Arap Emirlikleri vize başvuru formu ile beraber yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Dekont üzerinde vize başvurusunu yapan kişinin kimlik bilgileri ve talep edilen vize türü açıklama kısmında yer almalıdır.

Reddedilen vizelerin ödemeleri sahiplerine iade edilmemekte ve ödenen ücretler gelecek başvurularda tekrar kullanılamamaktadır. Tekrarlanan vize başvurularında ödemelerin yeniden uygun kriterle yapılması gerekmektedir. İlgili açıklamalar vize başvuru formunda ve konsolosluğun resmi kaynaklarında yer almaktadır. Vize talebinde bulunan kişi bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Dubai Vize Onay Süreci

Tüm evraklar konsolosluğa ve ilgili birimlere teslim edildikten sonra vizeler 3 iş günü içerisinde verilmektedir. Ancak konsolosluğun yeni evrak talep etmesi, sunulan bilgi ve belgelerde detaylı inceleme yapmak istemesi durumlarında bu süre uzayabilmektedir. Bu yüzden Dubai’ye seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşların seyahatlerinden daha önce bir tarihte vize başvurusunda bulunarak vizelerini almaları tavsiye edilir. 3 günlük vize başvurusu onay süreci kısa süreli ve turistik ziyaretleri kapsamaktadır. Talep edilen diğer vize türlerinde bu süre daha uzun olmakla beraber, vize görüşmeleri konsoloslukta gerçekleşir. Aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular kabul edilmez.

– Diğer Önemli Bilgiler:

Önceki Dubai ziyaretlerinde vize süresini aşan ziyaretler gerçekleştirilmiş, gerçeği yansıtmayan evraklar beyan edilmiş ve konsolosluğun vize sürecine uygun olmayan durumlar yaşanmışsa yapılan vize başvuruları yetkili kurumlar tarafından reddedilmektedir.

Önceki Dubai ziyaretlerinde adli suça karışmış kişilerin vize başvuruları konsolosluk tarafından reddedilmektedir. Suça karışan kişiler konsolosluk tarafından vize alsa da, ülkeye girişleri görevli memur tarafından engellenebilir.

Dubai vizesi talep eden vatandaşlar parmak izi uygulamasına tabii değildir. Dubai’ye giriş sırasında vatandaşlar, yetkili kişiler tarafından göz taramasına tutularak ülkeye giriş yapabilirler.

Başka bir ülkenin vatandaşlığına veya pasaportuna sahip olan kişiler için aynı vize prosedürü uygulanmaktadır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları vize başvurusunda bulunmadan Dubai’ye seyahatlerini gerçekleştirebilirler.