Pegasus Dubai Vizesi

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai’ye seyahat planı yapan Türk vatandaşlarından ülkeye giriş için vize istenmektedir. Bu vize, Dubai Turistik Vizesi olarak adlandırılmakta ve Hususi, Hizmet ya da Diplomatik pasaportu bulunan vatandaşlara verilmektedir. Hususi pasaportu bulunan vatandaşlar için Dubai Vizesi verilirken kısa süreli vize ve uzun sureli vize olmak üzere iki seçenek halinde sunulmaktadır. Dubai’yi ziyaret sıklığı fazla olan vatandaşın, uzun süreli vizeden faydalanma hakkı bulunmaktadır. Bu kapsamda uzun süreli çıkarılan pasaportta, kişiye Dubai’de 90 gün konaklama hakkı verilmektedir. Bunun dışında Dubai Turistik Vizesi geçerliliğini 58 gün boyunca korumaktadır. Yani yolcu, vize çıktıktan sonraki 58 gün içerisinde Dubai’ye giriş yapmalıdır.

Pegasus Dubai Vize Başvurusu

Dubai vizesi farklı yollardan alınabilen bir belge türüdür. Buna göre Türk Vatandaşları, Konsolosluk üzerinden vize işlemlerini tamamlayabilmektedir. Ancak bu, vize işlemlerinin nispeten daha uzun sürmesine neden olmaktadır. Pagasus Hava Yolları tarafından da Dubai Turistik Vizesi işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerde havayolu şirketi, yolcu yerine gerekli tüm prosedürleri tamamlamaktadır. Üstelik İnternet üzerinden yapılan Dubai e-vize işlemleri de oldukça kısa bir süreçte yapılabilmektedir.

Pegasus üzerinden yapılan vize işlemlerinde başvuru tipine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Pegasus, yapmış olduğu vize işlemleri için yolcuya yalnızca tek bir şart sunmaktadır. Bu şarta göre, yolcu Dubai’ye yapacağı seyahat için biletlerini Pegasus Hava Yolları’ndan almak zorundadır.

Pegasus Hava Yolları aracılığı ile alınabilecek 4 farklı Dubai vizesi bulunmaktadır. Bunlar; Maksimum 30 gün ve tek giriş, maksimum 90 gün ve tek giriş, 30 gün içinde çok giriş ve 90 gün içinde çok giriş vizeleridir. Tek girişli vizelerde ülkeye yalnızca bir kez giriş yapıldıktan sonra belirtilen gün kadar kalınabilmektedir. Çok girişlerde ise Dubai’ye istenildiği kadar giriş ve çıkış yapılabilmektedir.

Pegasus Dubai Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Pegasus Hava Yolları aracılığı ile yapılan vize işlemi, sistem girişi sonrasında birkaç gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Uçak bileti ya da otel rezervasyonu gibi ekstra bilgiler vizenin onay sürecine etki etmemektedir. Pegasus ile alınan Dubai Vizeleri e-vize olma özelliği taşımaktadır. Yani hem vize başvuru işlemleri İnternet üzerinden yapılmakta hem de vize, başvuru sahibine İnternet üzerinden gönderilmektedir.

Dubai vize işlemleri Pegasus web sitesinin “Vize İşlemleri” bölümünden yapılmaktadır. Burada başvuru sahibinden seyahat edilecek ülke, gidiş tarihi, dönüş tarihi ve kişi sayısı istenmektedir. Sonrasında da yolcu bilgileri detaylandırılmaktadır. Yolcudan istenen kişisel bilgiler; isim, soy isim, doğum tarihi ve ikamet ettiği şehirdir. Dubai için ayrıca bir de Vize Başvuru Formu doldurulması gerekmektedir. Bu formda yolcunun kişisel bilgileri dışında ailesinin bilgileri de istenmektedir. Buna göre kişinin medeni halini, varsa eşinin ad ve soy adını, mesleğini, anne ve babasının adını doldurması gerekmektedir. Ayrıca kişiden aktif bir cep telefonu numarası da istenmektedir.

Pegasus yolcuları, aynı sayfada elinde bulunan PNR kodu ile de vize ücretlerinde indirim yakalayabilmektedir. Aktif kullanılabilen PNR kodları ile vize işlemleri %30’a kadar indirime uğrayabilmektedir. Bu bilgiler eksiksiz bir biçimde tamamlandıktan sonra, kişiden istenilen evraklar sıralanmaktadır. Evraklar Pegasus tarafından belirtilen adrese elektronik posta yoluyla gönderilmektedir. Başvuru ekranında başvurunun işlem durumu ve sonuç hakkındaki bilgilere de erişilebilmektedir.

Pegasus Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pegasus üzerinden yapılacak vize işlemlerinde gerekli evraklar elektronik posta ya da kargo ile Pegasus’a gönderilmektedir. Evraklar eksiksiz ve doğru gönderildiğinde hava yolları, yolcu ile ayrıca bir görüşme talep etmemektedir. Dubai vize başvurusu için istenen evraklar ise; Pasaport, biyometrik fotoğraf, kimlik kartı fotokopisi ve vize başvuru formudur.

Pasaportun en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmak zorundadır. Bu şartı sağlayan pasaportun yalnızca fotoğraflı ana sayfasının renkli olarak taranmış hali istenmektedir. Tarama yapılamayan durumlarda ilgili sayfanın tam karşıdan kaliteli telefon görüntüsü de kabul edilmektedir. Gönderilen fotoğrafların güncel olması gerekmektedir. Arka fonu beyaz olan biyometrik fotoğrafın da tarayıcıdan geçirilmesi ya da telefon ile çekilmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi, Pegasus tarafından istenilen son başvuru belgesidir. Burada nüfus cüzdanı dışında, kimlik numarası bulunan, ehliyetler de kabul edilmektedir. Buna göre başvuru sahibi kimlik kartı ya da ehliyetinin iki yüzünü birden taramalı ve Pegasus’un ilgili birimine diğer tüm evraklar ile birlikte göndermelidir.

Vize başvuru formu yolcu bilgileri ve seyahat bilgilerini içeren kısa bir belgedir. Bu form doldurulduktan sonra çıktısının alınması, tarih ve imza atılarak onaylanması gerekmektedir. İmzalanan başvuru formu da taratılıp, diğer evraklar ile birlikte e- mail ile gönderilmektedir. Başvuru formunun çıktısıyla uğraşmak istemeyenler için burada elektronik imza kullanma hakkı da bulunmaktadır. Yolcuların eksik ya da yanlış evrak göndermesi durumunda Pegasus, 1600 Dolar değerindeki depozito bedelini isteme hakkına sahiptir.